Historie mikulášské tradice v Česku: Jak se zrodila pekelná nadílka

Mikuláš, čerti a české tradice
Každý rok 5. prosince se české ulice a domácnosti promění v malé peklo – a to doslova! Mikuláš, anděl a čert vyrážejí do ulic, aby zhodnotili chování dětí za uplynulý rok. Ačkoliv je tato tradice plná zábavy a smíchu, její kořeny sahají hluboko do historie. Jak se stalo, že z biskupa z východu vznikla postava, kterou dnes slaví celé Česko? A jakou roli v tom všem hraje pekelný čert?

Mikuláš: Od svatého biskupa k českému zvykům
Začněme tam, kde to všechno začalo – ve 4. století, kdy v dnešním Turecku žil svatý Mikuláš, biskup z Myry. Byl to muž známý svou štědrostí, pomáhal potřebným a stal se patronem dětí a námořníků. Jeho pověst se rychle rozšířila po celé Evropě a jak čas plynul, dostal se i do našich zemí. V českých končinách se Mikulášova tradice začala formovat už ve středověku. Původně šlo o církevní oslavy, ale postupem času se Mikuláš stal nejen náboženskou postavou, ale také symbolem nadílky a připomínky morálních hodnot.

Zajímavostí je, že postava Mikuláše ovlivnila i vznik postavy Santa Clause, která je dnes známá především v USA. Santa Claus, jak ho známe dnes, se vyvinul ze stejného svatého Mikuláše, ale v průběhu času do sebe absorboval prvky různých kultur, až se stal symbolem komerčních Vánoc. Zatímco Santa přináší dárky v noci na 25. prosince, český Mikuláš přichází již 5. prosince a kromě sladkostí s sebou přináší i morální ponaučení – a nezapomíná si vzít s sebou i čerta!

Porovnání Mikuláše a Santa Clause. Peklo online

Čerti: Ti, kteří přicházejí z pekla
Nyní k těm, bez kterých by mikulášská nadílka nebyla kompletní – čerti. Jejich přítomnost v této tradici má zajímavý původ. V Evropě, kde byl Mikuláš původně uctíván, se často spojoval s různými mytickými bytostmi, které měly zastrašovat zlé duchy a chránit lidi před zlem. Ve středověké Evropě, v době, kdy křesťanství začalo silně ovlivňovat lidové tradice, se tyto pohanské postavy postupně přeměnily v doprovod Mikuláše.

Čert, jak ho známe dnes, se zrodil z kombinace těchto pohanských bytostí s křesťanskou představou ďábla. Ve středověku se rozšířila praxe, kdy lidé převlečení za čerty, často s maskami a řetězy, symbolizovali pekelné mocnosti, které byly Mikulášem drženy na uzdě. Čert tedy sloužil jako kontrast k laskavému Mikuláši – zatímco Mikuláš děti obdarovával, čerti je měli varovat před následky špatného chování.

V české tradici se čert stal postupně oblíbenou figurou, která nejenže strašila děti, ale také jim nabízela možnost polepšení. V doprovodu anděla, který představuje dobro, čerti ztělesňují hrozbu trestu za hříchy, čímž doplňují morální ponaučení této tradice.

Čert připravený rozdávat výpisy z knihy hříchů z Peklo online

Evoluce mikulášské nadílky v ČR
Tradice se samozřejmě neustále vyvíjejí a mikulášská nadílka není výjimkou. Co kdysi začalo jako církevní průvody v ulicích, se postupně přesunulo do domovů. Dnes Mikuláš, anděl a čerti obcházejí domácnosti, aby zjistili, zda byly děti hodné. Za odměnu se pak rozdávají sladkosti, ovoce a hračky – nebo naopak uhlí a brambory pro ty, kteří neposlouchali.

Aby to ale nebylo jen o sladkostech a hračkách, stále si tradice zachovává důraz na morální hodnoty. Být hodný přináší odměny, zatímco zlobení může vést k pekelnému varování.

Lucifer s výpisem z knihy hříchů v zapečetěné obálce z Peklo online

Mikuláš v současnosti a pekelná budoucnost
Dnes je mikulášská tradice neodmyslitelnou součástí české kultury, která propojuje zábavu, tradice a morální ponaučení. A i když se čerti a jejich role mohou časem měnit, jedno je jisté – české děti budou i nadále s napětím očekávat, co jim pekelné postavy přinesou. I díky našemu e-shopu se tato tradice může dále rozvíjet a modernizovat, aniž by ztratila svůj kouzelný nádech. S výpisy z knihy hříchů, které si můžete objednat na PekloOnline.cz, můžete navíc do své mikulášské nadílky přidat pořádnou dávku napětí a tajemna, které děti nikdy nezapomenou. Takže, milí rodiče, připravte se – čerti už se chystají na další nadílku!


Co si přečíst dále?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *